Informacja

Procedura dotycząca przyprowadzania i odbierania dziecka 

oraz funkcjonowania  Przedszkola Miejskiego nr 7 w Kraśniku

w okresie pandemii  COVID-19

 

Procedurę opracowano na postawie prawnej oraz w oparciu o wytyczne w czasiezapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19:

  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej1 z dnia 12 sierpnia 2020 r.  w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz.  1394).
  •   Wytyczne opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia z dnia 2 lipca 2020r.

 

I. Odpowiedzialność rodzica/opiekuna prawnego:

  1. Rodzic składając oświadczenie o przyjęciu dziecka do przedszkola ponosi pełną odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych informacji.
  2. Rodzic/opiekun prawny ma obowiązek przekazać wychowawcy grupy aktualne numery telefonów kontaktowych (załącznik nr 2).
  3. Dzieci do przedszkola przyprowadzane są wyłącznie przez osoby zdrowe.
  4. Rodzic/opiekun prawny przyprowadza do placówki dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych oraz bez objawów alergii.
  5. Obowiązuje bezwzględny zakaz posyłania dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy domownicy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
  6. Rodzic/opiekun prawny w przypadku podejrzenia u dziecka lub osób przebywających we wspólnym gospodarstwie domowym zachorowania na koronawirusa, powinien niezwłocznie powiadomić (o każdej porze dnia i nocy) wychowawcę grupy dziecka, następnie wychowawca informuje dyrekcję placówki.
  7. Po zakończeniu odbycia kwarantanny rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest dostarczyć dyrektorowi zaświadczenie, iż wszyscy domownicy zostali wyleczeni i pozostają zdrowi.
  8. Rodzic/opiekun prawny przed wejściem  do wyznaczonej części wspólnej na teren placówki zobowiązany jest do dezynfekcji rąk lub zakładania rękawiczek, zakrywania nosa i ust.
  9. Rodzic/opiekun prawny ma obowiązek zaopatrzyć swoje dziecko, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas oczekiwania na wejście i wyjście dziecka do/z placówki.
  10. Rodzice/opiekunowie prawni zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu oraz dzieci i ich rodziców/opiekunów prawnych wynoszący min. 2 m.
  11. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do wyjaśnienia dziecku nowych zasad funkcjonowania przedszkola w okresie pandemii COVID-19.
  12. Rodzic/opiekun prawny ma obowiązek wyjaśnić i dopilnować, aby dziecko nie zabierało do przedszkola przedmiotów czy zabawek z domu.
  13. Rodzic/opiekun prawny sprawdza czy dziecko nie chowa do kieszeni zabawek lub innych przedmiotów przed wyjściem z domu lub samochodu.
  14. Rodzic/opiekun prawny ma obowiązek wyjaśnić i dopilnować, aby dziecko nie przynosiło do przedszkola jedzenia.
  15. Rodzic/opiekun prawny ma obowiązek regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreślać, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem
    i nie podawać ręki na powitanie.
  16. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do uświadomienia dziecku jak w odpowiedni sposób powinno zasłaniać twarz podczas kichania czy kasłania rodzic/opiekun prawny musi pamiętać, że również powinien stosować w/w zasady, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.
  17. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do natychmiastowego odebrania telefonu
    z przedszkola lub od nauczyciela placówki.
  18. Na wezwanie placówki rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do niezwłocznego odbioru dziecka z przedszkola.
  19. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do zapoznania się z Procedurą przyprowadzania i odbierania dziecka oraz funkcjonowania Przedszkola Miejskiego nr 7 w Kraśniku w okresie pandemii COVID-19 obowiązującej od 1 września 2020 roku (załącznik nr 1).
  20. Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do podpisania oświadczenia o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z pobytem dziecka w przedszkolu w czasie pandemii COVID-19, która skutkować może narażeniem zakażenia koronowirusem dziecka oraz najbliższej rodziny (załącznik nr 1).

II. Przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola:

  1. Dziecko należy przyprowadzać do przedszkola w godzinach od 6.00 do 8.00.
  2. Dzieci przyprowadzane są wyłącznie wejściem od strony przedszkola w wyznaczonych
    i zdeklarowanych przez rodzica godzinach (załącznik nr 2).
  3. Dziecko przyprowadzone po 8.00 nie będzie przyjęte do przedszkola.
  4. Rodzic oczekując z dzieckiem przy wejściu do przedszkola, ma zakryte usta i nos, dzwoni dzwonkiem przy drzwiach informując o przyprowadzeniu dziecka, czeka na pojawienie się pracownika przedszkola
  5. Rodzic/opiekun  prawny dziecka/dzieci z grupy I może wejść z dzieckiem/dziećmi wyłącznie do szatni przedszkolnej tylko w pierwszym miesiącu (wrześniu) roku szkolnego 2020/2021 z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk lub rękawice jednorazowe) oraz z zachowaniem obowiązującego dystansu społecznego.
  6. Rodzic/opiekun prawny dziecka z grupy I sprawnie przebiera i przekazuje dziecko wychowawcy grupy  w drzwiach sali i niezwłocznie opuszcza teren placówki.
  7. Od 1 października 2020 roku rodzic/opiekun prawny dziecka/dzieci z grup I ma całkowity zakaz wchodzenia do budynku przedszkola.
  8. Rodzic/opiekun prawny dziecka/dzieci z grup II, III, IV, V ma całkowity zakaz wchodzenia do budynku przedszkola.
  9. Rodzic/opiekun prawny oczekujący w kolejce na przekazanie dziecka pracownikowi zobowiązany jest zachować wyznaczoną 2 metrową odległość między rodzicami jak
    i w stosunku do innych dzieci. Bezpośrednio w strefie wspólnej – szatni przedszkolnej może znajdować się tyko z jeden z rodziców i dziecko/dzieci (maksymalnie 2 osoby dorosłe z dzieckiem/dziećmi). Podczas oczekiwania na wejście do placówki dziecko nie biega po placu, czeka przy rodzicu.
  10. Przed wejściem do placówki rodzic zdejmuje dziecku maseczkę z twarzy
    i zabiera ją ze sobą (w razie pozostawienia maseczki dziecka w placówce, zostaje  ona wyrzucona).
  11. Pracownik przedszkola zabezpieczony w środki ochrony osobistej, odbiera dziecko od rodzica/opiekuna prawnego w drzwiach wejściowych do przedszkola.
  12. Dziecku przy wejściu do przedszkola w obecności rodzica/opiekuna prawnego zostaje zmierzona temperatura ciała termometrem bezdotykowym. Pracownik dokonuje wstępnej obserwacji, czy dziecko nie ma objawów zakażenia górnych dróg oddechowych takich, jak: katar, kaszel, duszności (zgoda rodzica na pomiar temperatury znajduje się w załączniku nr 2).
  13. Dziecko z temperaturą do 37,8 ºC, ale z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych takimi, jak: katar, kaszel, duszność  nie zostaje przyjęte do przedszkola, rodzic/opiekun prawny zabiera dziecko do domu.
  14. Dziecko z temperaturą powyżej 37,8 ºC nie zostaje przyjęte do przedszkola, rodzic/opiekun prawny zabiera dziecko do domu.
  15. Dziecko z temperaturą do 37,8 ºC oraz bez objawów  zakażenia górnych dróg oddechowych  zostaje przyjęte do przedszkola.
  16. Dziecko odbierane jest od rodzica przez pracownika, rodzic po przekazaniu dziecka pracownikowi bezzwłocznie opuszcza teren placówki.
  17. Pracownik po odebraniu dziecka od rodzica zaprowadza je do szatni, w razie potrzeby pomaga mu się rozebrać a następnie dziecko myje dłonie mydłem, potem  zostaje  zaprowadzone do swojej sali i przekazane opiekunowi grupy.
  18. Odbiór dzieci z przedszkola przez rodziców odbywać się będzie w godzinach od 14.30 do 16.30.
  19. Dzieci odbierane są wyłącznie w wyznaczonych i zdeklarowanych przez rodzica godzinach.
  20. Bezpośrednio w strefie wspólnej, przed wejściem do przedszkola może znajdować się tylko jeden rodzic.
  21. Rodzic/opiekun prawny oczekujący w kolejce po odbiór dziecka z przedszkola zobowiązany jest zachować wyznaczoną 2 metrową odległość między rodzicami.
  22. Rodzic opiekun/prawny przed wejściem na teren do przedszkola powinien mieć zakryte usta i nos.
  23. Rodzic/opiekun prawny informuje o odebraniu dziecka/dzieci  poprzez naciśnięcie przycisku dzwonka znajdującego się przy drzwiach głównych przedszkola, wywołuje pracownika przedszkola, podając imię i nazwisko oraz grupę, w której dziecko przebywa.
  24. Pracownik przedszkola po uzyskaniu informacji od rodzica/opiekuna udaje się po dziecko do sali.
  25. Pracownik po odebraniu dziecka od opiekuna grupy zaprowadza go do szatni, w razie potrzeby pomaga mu się ubrać a następnie dziecko myje dłonie mydłem, potem  dziecko zostaje zaprowadzone do swojego rodzica/opiekuna prawnego.
  26. Rodzic odbiera dziecko od pracownika przedszkola zakłada mu maseczkę i niezwłocznie opuszcza teren placówki.
  27. Rodzic/opiekun prawny odpowiada za bezpieczeństwo dziecka/dzieci w drodze do/z przedszkola.
  28. Do odbioru dziecka z przedszkola rodzice/opiekunowie prawni mogą upoważnić do 4 osób o najbliższym stopniu pokrewieństwa (druk upoważnienia - załącznik nr 3).

  III. Zasady funkcjonowania placówki:

  1. Przedszkole zapewnia opiekę nad dziećmi w godzinach od 6.00 do 16.30.
  2. Pracownicy przedszkola pracują w systemie tygodniowym, w tym czasie przyporządkowani są ci sami opiekunowie do grupy (system pracy nauczycieli może ulec zmianie w zależności od potrzeb placówki).
  3. W grupie przedszkolnej może przebywać  maksymalnie 25 dzieci.
  4. Dzieci z grupy młodszej w godzinach od 12.30 do 14.00  będą leżakowały, każde dziecko będzie mieć przyporządkowany leżak oraz pościel dostarczoną przez rodzica/opiekuna prawnego.
  5. Przebywając w sali dzieci i personel przedszkola nie mają obowiązku noszenia maseczek.
  6. Pracownicy przedszkola zaopatrzeni zostali w środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki, przyłbice, fartuchy) do użycia w razie konieczności zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.
  7. W sali, w której przebywają dzieci zostały usunięte zabawki tj.: pluszaki, puzzle, książeczki, lalki, wózki oraz sprzęty i dywany, których nie można skutecznie uprać i zdezynfekować.
  8. W sali zostają jedynie zabawki i przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.), które można skutecznie i dokładnie czyścić i dezynfekować.
  1. Dzieci nie mogą przynosić do przedszkola zabawek z domu ani zabierać rzeczy z placówki np. rysunków.
  2. W miarę możliwości grupy przedszkolne nie spotykają się w budynku,  na spacerze, podczas korzystania z placu zabaw.
  3. Dzieci będą korzystały z placu zabaw z zachowaniem zmianowości grup (sprzęt będzie dezynfekowany po każdej grupie).
  4. Dzieci będą korzystały z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganych środków ostrożności – optymalnie na terenie placówki, a w razie konieczności mogą wychodzić na spacery w pobliżu przedszkola.
  5. Opiekunowie muszą zachować dystans między sobą w każdej przestrzeni przedszkola wynoszący 1,5 m.
  6. W placówce zostaje wyznaczona sala do izolacji dzieci i personelu z objawami chorobowymi.
  7. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są wyrazić pisemną zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka, który będzie wykonywany przy wejściu do przedszkola przez pracownika odbierającego dziecko od rodzica.
  8. Indywidualna komunikacja z rodzicami będzie odbywała się w miarę potrzeb - telefonicznie, przez dziennik elektroniczny oraz w formie bezpośredniej.
  9. Nieobecność dziecka zgłaszana jest z jednodniowym wyprzedzeniem drogą mailową - dziennik elektroniczny lub telefoniczną a w nagłych wypadkach do godziny 8.00 w dniu nieobecności dziecka.
  10. Informacje o opłatach za posiłki oraz pobyt dziecka w placówce będą przekazywane przez dziennik elektroniczny.

IV. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja:

  1. Podczas pandemii dzieci w placówce nie będą myć zębów do odwołania.
  2. Dzieci i opiekunowie zobowiązani są do umycia rąk po wejściu do przedszkola, przed posiłkami, po posiłkach, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety, zostaje zwiększona częstotliwość mycia dłoni przez dzieci i pracowników.
  3. W głównym wejściu do przedszkola w wyznaczonej strefie wspólnej- przedsionku został umieszczony płyn dezynfekujący oraz instrukcja z zasadami prawidłowego mycia rąk, zakładania i zdejmowania rękawiczek i maseczek.
  4. Pomieszczenia sanitarno-higieniczne wyposażono w mydło/płyn do dezynfekcji rąk, środki ochrony osobistej oraz plakaty z instrukcją prawidłowej dezynfekcji rąk, zakładania i zdejmowania rękawiczek
    i maseczek.
  5. Sale przedszkolne, w których przebywają dzieci, wyposażono w środki ochrony osobistej oraz plakaty z instrukcją prawidłowej dezynfekcji rąk, zakładania i zdejmowania rękawiczek i maseczek.
  6. Po zakończeniu procedury przyjmowania dzieci do przedszkola pracownicy obsługi bardzo dokładnie sprzątają i dezynfekują  strefę wspólną, szlak komunikacyjny zgodnie
    z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.
  7.  Pracownicy obsługi na bieżąco utrzymują czystość szlaków komunikacyjnych, powierzchni dotykowych i płaskich w salach, szatni przedszkolnej. Zabezpieczają też bieżącą dezynfekcję toalet  zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

      8. Zabawki po użyciu przez dziecko są odkładane do wyznaczonego pojemnika, następnie myte, dezynfekowane i odkładane na 24 godzinną kwarantannę zanim powrócą na półkę do ponownego użycia.

      9. Pomoce dydaktyczne po wykorzystaniu na zajęciach są myte i dezynfekowane.

     10.  Sale przedszkolne wietrzone są na bieżąco.

      11. Sale dezynfekowane są w czasie pobytu dzieci na spacerze.

      12.  Co tydzień przeprowadzana będzie dezynfekcja leżaków oraz wymieniana pościeli.

  1. Codziennie w przedszkolu przeprowadzana będzie obowiązkowa dezynfekcja zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego według ustalonego harmonogramu.
  2. Dezynfekcja jest odnotowywana w arkuszach codziennego monitoringu prac porządkowych.

     15.  Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia   dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

V. Żywienie, przygotowanie i spożywanie posiłków:

      1.  Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia w przedszkolu), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego,
           dodatkowo musi  wprowadzić zasady szczególnej ostrożności  dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników oraz dzieci korzystających z posiłków.

      2.  Odległość miedzy stanowiskami pracy powinna wynosić 1, 5 m, a jeżeli to niemożliwe – pracownicy powinni używać środków ochrony osobistej (maseczek, rękawiczek jednorazowych, fartuchów).

      3.  Przygotowywanie posiłków odbywa się w przyłbicach lub maseczkach, rękawicach, jednorazowych  i w fartuchach.

      4.   Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji rąk, stanowisk pracy, opakowań produktów, naczyń stołowych i  sztućców oraz sprzętu kuchennego.

      5.  Po zakończeniu każdej czynności związanej z przygotowywaniem posiłku należy myć ręce oraz przy użyciu środka dezynfekującego czyści wykorzystywane
         do przygotowywania i spożywania posiłków powierzchnie płaskie i sprzęt kuchenny.

      6. Naczynia wielokrotnego użytku (garnki, miski, inne pojemniki), noże i sztućce wykorzystywane przy przygotowywaniu posiłku należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu,
         w temperaturze minimum  60C lub je wyparzać.

  1. Dzieci z grup I, II, III będą spożywać posiłki w salach przedszkolnych.
  2. Dzieci z grupy IV, V będą spożywać posiłki na stołówce szkolnej w systemie zmianowości.
  3. Przed i po posiłkach, po każdej grupie obowiązkowo odbywać się będzie czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł.
  4. W salach grupowych dzieci spożywają wodę pod nadzorem opiekuna grupy w szklanych kubkach. Po każdorazowym użyciu kubki zostają zabierane i wyparzane.
  5. Całodzienne wyżywienie dzieciom zapewnia stołówka.
  6. Obowiązuje bezwzględny zakaz przynoszenia jedzenia oraz wynoszenia podwieczorków poza teren placówki.

 

VI. Postępowanie na wypadek podejrzenia zakażenia koronowirusem

        lub zachorowania  na COVID - 19 przez osoby zatrudnione i dzieci  

        przebywające w Przedszkolu  Miejskim nr 7 w Kraśniku:

 

      1. W budynku placówki zostało wydzielone specjalne pomieszczenie służące jako izolatka,  w którym wraz z opiekunem zostanie umieszczone dziecko przejawiające niepokojące objawy choroby.

  1. Jeżeli dziecko będzie przejawiało objawy choroby będzie odizolowane
    z wyznaczonym przez dyrektora pracownikiem, w odrębnym pomieszczeniu (izolatce)
    z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób, a następnie niezwłocznie zostaną powiadomieni rodzice/opiekunowie w celu pilnego odbioru dziecka z przedszkola.
  2. Pomieszczenie służące jako izolatka wyposażone jest w środki ochrony osobistej (fartuch, maseczka, przyłbica, rękawiczki, płyn do dezynfekcji).
  3. Pomieszczenie jest dokładnie wysprzątane i zdezynfekowane.
  1. Z pomieszczenia zostały usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować.

  VII. Postępowanie z dzieckiem przebywającym w placówce w przypadku  

          wystąpienia objawów u dziecka, które mogą sugerować zakażenie  

          koronowirusem lub zachorowania na COVID - 19:

 

      1.  Jeżeli pracownik przedszkola zauważy u dziecka objawy choroby takie, jak: kaszel, katar, duszności, podwyższona temperatura czy biegunka,
             które mogą sugerować zakażenie  COVID 19  natychmiast  izoluje je od reszty dzieci w odrębnym pomieszczeniu tzw. izolatce.

      2. Nauczyciel niezwłocznie informuje Dyrekcję i rodziców dziecka.

      3. Dziecko do czasu przybycia rodziców pozostaje pod opieką pracownika przedszkola zabezpieczonego w środki ochrony osobistej
        (maseczkę, rękawiczki jednorazowe, fartuch 
z długim rękawem).

      4.  Pozostałe dzieci z tej grupy pod opieką innego pracownika natychmiast myją ręce  i przechodzą w miarę możliwości do innego zdezynfekowanego pomieszczenia lub na zewnątrz na teren przedszkola.
            W tym czasie sala jest wietrzona i dezynfekowana.

      5. Pracownik przedszkola, wykorzystując uzgodniony z rodzicami/opiekunami sposób szybkiej komunikacji niezwłocznie powiadamia o izolacji
         i konieczności pilnego odbioru dziecka
z przedszkola.

      6. Rodzic/opiekun odbierający dziecko - ma zakryte usta i nos, nie wchodzi na teren przedszkola, dzwoni telefonem do przedszkola lub opiekuna grupy informując o gotowości odebrania dziecka,
        czeka na zgłoszenie się pracownika, po zgłoszeniu podaje imię i nazwisko dziecka.

      7.Opiekun pozostający z dzieckiem w izolatce, w środkach ochrony osobistej – w maseczce, fartuchu  i w rękawicach ochronnych przyprowadza dziecko do wydzielonej
         strefy wspólnej  i czeka na otwarcie drzwi przez rodzica – zachowuje właściwą odległość od drzwi,  przekazuje rodzicowi dziecko.

      8.  Rodzic odbiera dziecko od pracownika przedszkola, zakłada mu maseczkę i niezwłocznie opuszcza teren placówki. Powinien udać się bezpośrednio do domu, izolować się

          i oczekiwać na telefon od pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

      9. Po zakończeniu procedury odbioru dziecka z objawami zakażenia COVID -19 pracownik przedszkola najpierw dezynfekuje rękawice, następnie poprawnie,

          zgodnie z instrukcją zdejmuje maseczkę i fartuch z długim rękawem i rękawice.

     10. Izolatka, w której przebywało dziecko jest bardzo dokładnie sprzątana z użyciem właściwych detergentów, wietrzona i odkażana – zgodnie z instrukcją sprzątania i odkażania sal.

     11. Dyrektor ze względu na bezpieczeństwo innych dzieci i pracowników przedszkola  informuje najbliższą  powiatowa stację  sanitarno- epidemiologiczną o pojawieniu się
          w przedszkolu dziecka z objawami, które mogą sugerować zakażenie COVID 19 i czeka na instrukcje – dalej postępuje zgodnie z tymi instrukcjami.

      12. Dyrektor sporządza notatkę ze wskazaniem dokładnej daty i godziny powiadomienia oraz opisem przebiegu działań i zachowuje ją w dokumentacji przedszkola oraz zawiadamia organ prowadzący.

 

VIII.  Postępowanie w przypadku wystąpienia objawów, które mogą sugerować  

         zakażenia koronowirusem lub zachorowania na COVID -19 u pracownika  przedszkola:

 

      1. Jeżeli pracownik przedszkola zauważy u siebie lub innego pracownika objawy choroby, które mogą sugerować zakażenie koronawirusem takie, jak: kaszel, katar, podwyższona temp,
          duszność, natychmiast informuje o tym dyrektora przedszkola.

      2.  Dyrektor odsuwa pracownika od pracy i izoluje go w odrębnym, przygotowanym do tego celu pomieszczeniu.

      3.  Osoba izolowana obowiązkowo musi założyć maseczkę zakrywającą nos i usta.

      4.  Osoby kontaktujące się z pracownikiem w izolacji muszą używać środków ochronnych osobistej (maseczki, rękawiczek jednorazowych, fartucha z długim rękawem).
          Kontakty należy ograniczyć do niezbędnego minimum – najlepiej jedna osoba.

      5.  Jeżeli osobą chorą jest opiekun  grupy, to dzieci z tej grupy pod opieką innego pracownika natychmiast myją ręce i przechodzą w miarę możliwości
         do innego zdezynfekowanego pomieszczenia lub  wychodzą na zewnątrz przedszkola. O zaistniałej sytuacji natychmiast informowani są rodzice i uruchamiana jest procedura odbioru dzieci. 
         W tym czasie sala jest wietrzona i dezynfekowana.

      6.  Jeżeli identyfikacja problemu nastąpiła w trakcie procedury przyjmowania dzieci, należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup i uruchomić procedurę obioru dzieci, które już zostały przyjęte.

      7. Dyrektor powiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i dalej stosuje się  ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.

      8. W zależności od stanu pacjenta i decyzji sanepidu w przypadku wystąpienia lekkich objawów u pracownika, Dyrektor odsyła pracownika do domu własnym środkiem transportu.
          Pracownik  nie może korzystać z komunikacji publicznej - do momentu przyjazdu transportu pracownik jest w izolacji.

      9.  W przypadku, kiedy stan pracownika jest poważny  i wymaga hospitalizacji, Dyrektor dzwoni po karetkę pogotowia, opisuje sytuację
           (wyraźnie wskazuje, że objawy mogą świadczyć o zakażeniu     koronawirusem - do momentu przyjazdu karetki pracownik jest 
w izolacji.

      10.  W obu przypadkach dyrektor sporządza notatkę ze wskazaniem dokładnej daty i godziny powiadomień, oraz przebiegu działań  i zachowuje ją w dokumentacji
             przedszkola oraz zawiadamia organ prowadzący.

      11.  Po zakończeniu procedury pracownik przedszkola, który kontaktował się  z izolowanym najpierw dezynfekuje rękawice, następnie poprawnie, zgodnie z instrukcją zdejmuje
             maseczkę i fartuch z długim rękawem i na koniec rękawice.

      12.  Izolatka, w której przebywał chory jest bardzo dokładnie sprzątana z użyciem właściwych detergentów, wietrzona i odkażana. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik,
             należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

       13. Dyrektor ustala listę osób przebywających w tym samym czasie w przedszkolu, z którymi przebywała osoba podejrzana o zakażenie.

        14. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

 

IX.  Postanowienia końcowe:

  1. Procedura wchodzi w życie z dniem 1 września 2020r.
  2. Treści aktualnej procedury stanowią zmiany do obowiązującej Procedury przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola w roku szkolnym 2019/2020. 
  3. Procedura obowiązuje do odwołania.

 

 

          

Proszę o pobranie załączników i dostarczenie wypełnionych  do wychowawców grup do dnia 01.09.2020r.

Przypominamy, że dzieci przedszkolne wchodzą do budynku wejściem przedszkolnym od 6.00 do 8.00