Korzystaj ze stron, które uczą i bawią

Szkoły zamknięte, ale Minister Edukacji mówi  „Nie traktujcie tych dwóch tygodni jako dodatkowych ferii, wykorzystajcie ten czas na pogłębienie wiedzy w tych dziedzinach, które was interesują”.  To jest czas, kiedy można zorganizować chwilową edukację domową – z pożytkiem dla dzieci i opiekujących się nimi rodziców. Internet w tym zakresie daje ogromne możliwości.
Nie zrealizujemy w domu kolejnych punktów szkolnego programu i nie namawiam do tego. Ale możemy wykorzystać ten czas między innymi na aktywności edukacyjne. Może się okazać, że taka chwilowa edukacja domowa pozwoli dzieciom odkryć nowe obszary zainteresowań, albo zobaczyć, że nauka może być fajna.
Warto dać dzieciom możliwość wyboru i sięgnięcia po to, co je interesuje. Można namówić je do poćwiczenia tego, co mogą poćwiczyć samodzielnie. Można do tego wykorzystać atrakcyjne formy – matematyka na platformie online może okazać się całkiem fajna. Można nawet ustalić coś w rodzaju domowego planu lekcji. Naradźcie się wspólnie z dziećmi – nie przyjmujcie na siebie roli nauczyciela, ale wspólnie poszukajcie ciekawych źródeł wiedzy, zaplanujcie czas, włączcie dzieci w ten proces kryzysowego zarządzania domem, to też je czegoś nauczy. Proponuję  zacząć od wspólnego z dziećmi przejrzenia zasobów internetu i wybrania tych, z których będziecie korzystać. Oto strony i serwisy, które mogą być pomocne w zorganizowaniu edukacji w domu:

Nauka po polsku:

Khan Academy – krótkie filmy wyjaśniają poszczególne zagadnienia z zakresu matematyki, biologii, fizyki, chemii, sztuki czy programowania, które potem można przećwiczyć w zadaniach online. Rozwiązując zadania zdobywa się wirtualne trofea, co
Pi-Stacja – tu również znajdziecie krótkie wideo-tutoriale matematyczne, obejmujące cały zakres podstawy programowej z matematyki dla szkoły podstawowej. Do poszczególnych tematów są też przygotowane zadania i ćwiczenia online.
Baza wiedzy fundacji Adamed SmartUp – wideo i nie tylko – popularyzatorzy nauki prezentują rozmaite tematy z dziedziny biologii, chemii i fizyki.

Pan Belfer – wideo-lekcje chemii nagrane przez przebojowego nauczyciela Dawida Łasińskiego. Zgodne z podstawą programową.
Mówiąc inaczej – kanał YouTube o języku polskim i jego subtelnościach.
Uniwersytet Dzieci – kanał na YouTube Fundacji Uniwersytet Dzieci zawiera filmy z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej, technologicznej ale jest tu te sporo materiałów o emocjach i radzeniu sobie z nimi oraz takich, które pomogą dzieciom zyskać większą samoświadomość.
Crazy Nauka – największy polski popularnonaukowy blog, gdzie znajdziecie wiele artykułów na różne naukowe tematy. Rzetelna wiedza, żadnych plotek, czy mitów. Godne zaufania źródło, które warto pokazać dzieciom, przy okazji można przegadać temat weryfikowania informacji i odróżniania faktów od mitów – ten temat też poruszają autorzy Crazy Nauki.
O edukacyjnych i popularnonaukowych zasobach YouTube’a pisaliśmy też tu: https://www.juniorowo.pl/edukacyjna-strona-youtubea-zrodlo-swietnie-podanej-wiedzy-pomaga-przed-klasowka-rozwija-zainteresowania/
Platformy do ćwiczeń online
QuizMe – można wykorzystać do zabawy w sprawdzanie wiedzy z wielu dziedzin – m.in. geografii, astronomii, chemii, fizyki, języków (polskiego i obcych). To serwis pełen quizów, testów i łamigłówek.
Matlandia – dla uczniów klas 4-8. Ten serwis dostępny jest odpłatnie, roczny abonament to koszt 27 zł. Są tu rozmaite zadania dostosowane do podstawy programowej. Zaletą jest grafika i animacje.
Władcy Słów – taka Matlandia, tylko w zakresie języka polskiego. Dużo różnorodnych ćwiczeń online w ciekawej szacie graficznej. Roczny abonament to również 27 zł.
Histlandia – tego samego wydawcy, co Matlandia i Władcy Słów. 65 animowanych ćwiczeń uzupełniających z historii
dla uczniów szkoły podstawowej.
Nauka angielskiego
Arlena Witt, której kanał na YouTube subskrybuje prawie pół miliona widzów, uczy języka angielskiego – gramatyki, słówek i omijania językowych pułapek.
BBC Learning English –  brytyjska telewizja publiczna BBC przygotowała mnóstwo materiałów do nauki języka – na wielu poziomach zaawansowania. Gramatyka, słownictwo, angielski praktycznie, angielski w minutę – do wyboru, do koloru i dla każdego coś fajnego.
Anglojęzyczne (z polskimi napisami)
TEDed – bogactwo animacji na wiele różnych tematów – nauki ścisłe i przyrodnicze, filozofia, sztuka i kultura, psychologia, zdrowie i wiele innych.
BBC Ideas – skarbnica filmów dla ciekawych świata niezależnie od wieku. Krótkie filmiki, dzięki którym można poszerzyć wiedzę o świecie i mimochodem poćwiczyć angielski.
Kurzgesagt – In a Nutshell – fantastyczne animacje prezentujące tematy z dziedzin nauk takich jak astronomia, nauki o człowieku, biologia i inne.
Periodic Videos – po angielsku, ale fascynująco o pierwiastkach chemicznych. Każdy pierwiastek z układu okresowego ma tu swój osobny film. Więcej o Periodic Video pisaliśmy tu: https://www.juniorowo.pl/lekcja-chemii-na-filmowo/
Kids Should See This – mnóstwo sprawdzonych, bezpiecznych, ciekawych, różnorodnych filmów dla dzieci na wiele tematów. Serwis dla ciekawych świata dzieciaków, który chętnie podejrzą też rodzice. Filmy podzielono na kategorie: nauka, technologia, kosmos, zwierzęta, natura, jedzenie, DIY (zrób to sam), muzyka, sztuka, animacja.