Światowy Dzień Środowiska

 

Światowy Dzień Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na konferencji w Sztokholmie w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 państwach dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym. W Polsce obchodzony jest od 1974 roku.

Uczestnicy ogłosili, że:

Człowiek jest zarówno elementem przyrody, jak i siłą sprawczą kształtującą otoczenie, które go utrzymuje przy życiu i inspiruje go do intelektualnego, moralnego, społecznego i duchowego rozwoju. (...) Oba aspekty środowiska człowieka: naturalne i stworzone przez człowieka, mają zasadnicze znaczenie dla jego dobrego samopoczucia i korzystania z podstawowego prawa człowieka – prawa do życia jako takiego.

Deklaracja Sztokholmska Konferencji Narodów Zjednoczonych o Środowisku Człowieka, 16 czerwca 1972 r., U. N. Doc. A / .CONF.48 / 14 / Rev.1 art 3 (1973)

 

 

 

Pamiętajmy, że jesteśmy częścią przyrody więc dbajmy o nią w sposób szczególny.

Oszczędzajmy energię.

Zmniejszajmy ilości i segregujmy odpady:
• Oszczędzajmy papier
• Unikajmy kupowania rzeczy z plastiku, na zakupy zabierajmy ze sobą reklamówki,
• Zużyte baterie umieszczajmy w specjalnie oznaczonych do tego celu pojemnikach

• Nie wyrzucajmy ze zwykłymi śmieciami opakowań po farbach, środkach owadobójczych, rozpuszczalnikach, przeterminowanych leków – są na nie specjalne punkty zbiórki.
• Kupujmy artykuły w szkle, produkcja szkła jest tańsza.

Oszczędzajmy wodę.

Jeśli w ciągu dziesięciu sekund z kranu spadnie sześć kropel wody to na dobę da nam to 12 litrów strat, w tygodniu to strata osiemdziesięciu litrów, a w ciągu roku to już będzie cztery tysiące litrów!

Zmniejszajmy zanieczyszczenie wody.

Stan otoczenia zależy głównie od postawy nas samych.