W zdrowym ciele zdrowy duch... Ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu

Dzień dobry drodzy uczniowie
Już tylko tydzień dzieli nas od zakończenia roku szkolnego. Dziękuje Wam za wytężoną prace, sumienność i wytrwałość. Na nadchodzące wakacje życzę Wam i Waszym Rodzicom słońca,odpoczynku i radości.

Przed każdymi zajęciami wykonaj przynajmniej 5. min. rozgrzewkę, którą znasz z lekcji WF lub inną.

1. Ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu.
link: https://www.youtube.com/watch?v=6zL8zd1fDZU

2. Dodatkowo zapoznaj się z treścią zamieszczonego pliku dotyczącego podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji.

Wskazówki ogólne :
-- ćwiczenia wykonuj w tempie i czasie dostosowanym do swoich możliwości,
- przed każdymi zajęciami wykonaj przynajmniej 5. min. rozgrzewkę,
- linki do filmów obejrzyj dokładnie,
- zachowaj ostrożność podczas wykonywania ćwiczeń,

Uwaga! Podczas oglądania filmików pomijamy reklamy.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS WAKACJI

Na wakacjach w czasie pandemii koronawirusa musisz zachować szczególną ostrożność.
Przed urlopem warto sprawdzić bezpieczne kierunki podróży i najważniejsze zasady reżimu sanitarnego w hotelach, na plażach i w restauracjach.

Nadal zachowuj odstęp co najmniej 1,5 metra od innych osób, a na wszelki wypadek zawsze miej pod ręką maseczkę dla siebie i dziecka (uwaga, na lotniskach, na terenie terminali, oraz w samolotach i pociągach noszenie maseczek jest obowiązkowe).

• Unikaj kontaktu z osobami, które kaszlą albo mają gorączkę.
  • Często myj ręce wodą z mydłem albo przemywaj płynem na bazie alkoholu.
  • Nie dotykaj oczu, ust ani nosa.
  • Uczul dziecko, by nie dotykało maseczki ochronnej, a po jej zdjęciu umyjcie ręce (maseczkę jednorazową trzeba od razu wyrzucić!).
  • Unikaj płacenia gotówką, używaj karty, kupuj bilety online.

Wakacje w górach

• Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
  • Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych.
  • Co ważne pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
  • Ruszając ze schroniska dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami, zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
  • Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
  • Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.

Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką

Zasady bezpiecznej kąpieli

• Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
  • Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, niebezpiecznego dla naszego organizmu.
  • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
  • Dbaj o czystość plaży.
  • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu

• Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu. Używaj kremów i balsamów UV co kilka godzin i po wyjściu z wody.
  • Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
  • Chroń się w cieniu w godzinach południowych.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

• Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
  • W czasie jazdy używaj kasku.
  • W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
  • Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
  • Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
  • Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
  • Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.

Wakacje w domu

Zabawa

• Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.
• Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach.

Są to:

1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
3) ogień – możesz spowodować pożar,
4) woda – możesz zalać mieszkanie,
5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.

Obcy puka do Twoich drzwi

• Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!
  • Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 – telefon alarmowy WOPR
601 100 300 lub 985 – telefon alarmowy GOPR/TOPR
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza, możliwość stania się ofiarą.

ŻYCZYMY SZCZĘSLIWYCH POWRTOTÓW Z KAŻDYCH WAKACJI!!!