Zrób to sam - eksperyment - Skąd się bierze deszcz?

Wiosenny deszcz jest bardzo potrzebny. Ale właściwie skąd się bierze deszcz? Dziś odpowiemy sobie na to pytanie a najlepiej pokażemy to przez doświadczenie.

 

Potrzebne:

– słoik

– gorąca  woda

– kostki lodu

– talerzyk (papierowy lub porcelanowy)

Dodatkowo wykonamy tło, bo deszczowa pogoda nakłania nie tylko do eksperymentów, ale i prac plastycznych. Proste elementy wycinamy przy pomocy standardowych i dekoracyjnych nożyczek z kolorowego papieru i przyklejamy do niebieskiej kartki. Ładniej się zaprezentuje nasz eksperyment.

  • Do słoika nalewamy gorącej wody (uwag, ostrożnie!) i przykrywamy go talerzykiem, na który wysypujemy kostki lodu.
  • Gorąca woda stworzyła nam parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiały się kropelki wody i kapią ze spodu talerzyka.

 

Jak powstaje deszcz? Para wodna (z lądów i oceanów) jest lekka i unosi się ku górze (można to zaobserwować przy gotowaniu wody w czajniku), powstają z niej chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem (w atmosferze im wyżej tym chłodniej) para wodna skrapla się i powstaje deszcz. 

Dzięki temu doświadczeniu nie tylko dowiedzieliśmy się skąd się bierze deszcz, ale i poznaliśmy trzy stany skupienia wody: ciekły – woda; gazowy – para wodna: stały – lód.