Ciekawostki o szkołach i edukacji różnych zakątków Ziemi

Ciekawostki o szkołach i edukacji różnych zakątków Ziemi

Dzieci na całym świecie już w wieku 4-6 lat zaczynają edukację przedszkolną, a później wczesnoszkolną, jednak należy zaznaczyć, że w różnych zakątkach świata jest z tym inaczej.

1. Najmniejszą szkołą na świecie jest szkoła położona w górach, w Makarcie w Gruzji. Uczy się tam tylko i wyłącznie jeden 9 letni chłopiec. Lekcje z gruzińskiego, matematyki i angielskiego prowadzą na zmianę dwie nauczycielki.

2. Największą szkołą jest szkoła Montessori w Indiach. Uczy się w niej ok. 47 tysięcy uczniów. W placówce zatrudnionych jest ponad 3000 pracowników, w tym pracownicy obsługi i pomoc taka jak stolarze, ogrodnicy i sprzątaczki.

3. Czy wiesz, że w Finlandii zawód nauczyciela uważany jest za jeden z najbardziej prestiżowych zawodów, zaraz po zawodzie lekarza?

4. W Finlandzkich szkołach przez 4 pierwsze lata nauki nie ma kompletnie wystawiania ocen. Jest to nie do pomyślenia w polskich placówkach edukacyjnych dla dzieci.

5. Szkoły w Finlandii najczęściej liczą ok. 100 dzieci, uczą się oni w 16 osobowych grupach. Obowiązek szkolny trwa tam od 7-16 roku życia, czyli jest to najmniej lat w całej Europie.

6. Czy wiesz, że w Japonii dzieci chodzą do szkoły 6 dni w tygodniu? Przysługuje im tylko jeden dzień w tygodniu wolny, jest to mało zważywszy na natłok obowiązków, które mają dzieci mieszkające w Japonii.

7. W Japońskich szkołach kilka razy w ciągu roku sprawdza się wiedzę jaką nabyło dziecko podczas nauki, są one oceniane sposobem 100 punktowym.

8. W Australii dzieci noszą identyczne mundurki. Dzięki temu wszystkie dzieci są równe i nie rywalizują ze sobą w żaden sposób.

9. Rok szkolny w Australii trwa 11 miesięcy i dzieci chodzą do szkoły 5 dni w tygodniu. Lecz dzieci nie dostają prac domowych, które zabierają w 100% czas po, powrocie do domu.

10. Na Tajwanie dzieci uczą się przez 10 miesięcy i 5 dni w tygodniu, noszą identyczne mundurki i dostają prace domowe.

11. W Indiach szczególnie podchodzi się do szkoły oraz nauczycieli, dzieci bardzo szanują pracę jaką dla nich wykonują i odnoszą się do nauczycieli z ogromnym szacunkiem.

12. W Arabii Saudyjskiej edukacja dzieci i młodzieży jest zupełnie bezpłatna dzięki czemu mogą sobie na nią pozwolić dzieci i młodzież z każdej grupy społecznej. Najbiedniejsi i bogaci mają taką samą możliwość na edukację.

13. Edukacja jest jednym z podstawowych praw człowieka, jednak w niektórych miejscach w Afryce nie jest to możliwe, gdyż dzieci w wieku wczesno szkolnym i szkolnym zaciągane są do pracy zarobkowej. Brak edukacji przyczynia się do skrajnego ubóstwa wśród społeczności Afrykańskiej.

14. Nie wszystkie dzieci w Zambii mają dostęp do edukacji podstawowej, jest wiele przyczyn wpływających właśnie na to czy dziecko dostanie się do szkoły, czy też niestety nie.

15. Tanzania należy do 30 najbiedniejszych krajów świata. Warto również wspomnieć, że tylko edukacja na poziomie podstawowym jest tam bezpłatna. Przyczynia się to do tego, że ponad 30% osób w średnim i młodym wieku nie potrafi tam czytać i pisać. Jest to bardzo dużo przy 34 milionowym społeczeństwie.

16. W Szwajcarii edukacja jest bezpłatna i obowiązkowa, w zależności od tego w jakim kantonie mieszkasz, Twoja edukacja może się odbywać w różnych językach niemieckim, włoskim, francuskim czy retroromańskim. Edukacja zaczyna się tam od 7 roku życia i trwa przez 9 lat. Jest to jedno z najkrótszych długości edukacji w Europie.