Powody, dla których małe dzieci nie słuchają

Dziecko nie zawsze z chęcią słucha twoich próśb, poleceń i zakazów? Wbrew pozorom dziecko nie chce zrobić ci na złość swoim nieposłuszeństwem.

 Nie słucha, bo ma ku temu ważny powód. Sprawdź, jaki! Każdy chce mieć wpływ na własne życie, nawet przedszkolak. „Głuchnięcie” jest jedną z metod walki o niezależność

(„A właśnie, że nie umyję zębów/nie założę zielonych sztruksów/namaluję na ścianie słoneczko”) – dzięki temu choć przez chwilę może się czuć panem własnego losu. Dzieci, którym w ogóle nie wyznacza się granic, próbują zaprowadzić własne porządki. Dlatego warto wprowadzić jasne, konkretne zasady. Kilkulatkowi trzeba jasno powiedzieć, co mu wolno, a czego nie. My, rodzice, bywamy niekonsekwentni: raz każemy dziecku sprzątać zabawki zanim pójdzie spać, innym razem sprzątamy za nie (bo będzie szybciej) albo jesteśmy zbyt zmęczeni, żeby w ogóle zawracać sobie tym głowę. Podobnie jest z wieloma innymi sprawami. Ignorując nasze polecenia, dziecko sprawdza, czy zakaz lub nakaz jest nadal aktualny.

1. Zwracaj uwagę na dziecko Dziecko woli, gdy się na nie złościmy, niż gdy w ogóle nie zwracamy na nie uwagi. Czasem robi nam na przekór, bo chce być zauważone. Bywa także, że robi coś, czego nie powinno (np. gasi światło w łazience, w której kąpie się tato), żeby sprowokować nas do zabawy („Będzie fajnie! Tato wyjdzie z wanny i zacznie mnie gonić”).

2. Mów do dziecka konkretnie Zdania w rodzaju „Masz być grzeczny” , „Nie rozrabiaj u babci” czy „Posprzątaj swój pokój” tylko dla nas, dorosłych, są oczywiste. Dla kilkulatka niekoniecznie („Przecież ja jestem grzeczny, tylko sprawdzam, jaki dźwięk powstanie, gdy uderzę wieszakiem w kaloryfer!”). Czasem dzieci nie rozumieją nas również dlatego, że zalewamy je potokiem słów albo wściekamy się, nie tłumacząc, o co nam chodzi. Dlatego mów do dziecka konkretnie („Pozbieraj klocki do pudełka”).

 3. Dzieci czasami nie słyszą, bo są pochłonięte zabawą Zajęte zabawą dziecko może naprawdę nie słyszeć, co do niego mówimy. Jest tak pochłonięte lepieniem płaszczki z plasteliny albo karmieniem pluszowej foki, że nic do niego nie dociera. „Zawiesić się” może także wówczas, gdy nie robi nic konkretnego, ale jest zamyślone albo czemuś się przygląda. Spróbuj je zrozumieć, dorosłym przecież także to się zdarza.

4. Daj swojemu dziecku czas na wykonanie polecenia My, rodzice, uważamy często, że każde nasze polecenie powinno zostać wykonane już, teraz, natychmiast. Dzieci potrzebują chwili, żeby „zaskoczyć” i odpowiednio zareagować.

5. Czasami zadania przekraczają możliwości dziecka Niektóre zadania po prostu przekraczają możliwości dziecka. Gdy się ma zaledwie kilka lat, mnóstwo energii i ciekawości świata, naprawdę nie da się przez dłuższy czas siedzieć grzecznie w jednym miejscu ani wrócić ze spaceru w idealnie czystym ubraniu.

 6. Po prostu czasami dzieci nie słyszą Czasem dziecko nie słucha, bo po prostu nie słyszy. Jeśli chorowało na zapalenie ucha, ma powtarzające się katary, śpi z otwartą buzią i/albo siada blisko telewizora, trzeba wybrać się z nim do laryngologa.