Puzzle są dobre dla mózgu

Jak wykazują badania, popularne układanki, oprócz aspektu rozrywkowego, mają silny aspekt zdrowotny, a nawet terapeutyczny.

Zalety układania puzzli:

1. Świetne ćwiczenie funkcji poznawczych: uwagi, skupienia, rozpoznawania kolorów – puzzle są wykorzystywane w rehabilitacji osób po udarach, które na nowo muszą odzyskać te umiejętności. 2.Synchronizacja półkul mózgowych, jaka zachodzi podczas układania, usprawnia również funkcjonowanie mózgu. Chodzi o to, że podczas tej zabawy zmuszamy się zarówno do działań logicznych i analitycznych (lewa półkula), jak i do bycia bardziej kreatywnym oraz używania wyobraźni (prawa półkula).

2. Wspaniały trening dla naszych neuronów, które muszą cały czas pracować. W efekcie zwiększa się wydajność i pojemność naszych komórek mózgowych, są też lepiej odżywione.

 

3. Puzzle zmuszają do pracy także pamięć – musi ona przetrzymywać informacje na temat odnalezionych już fragmentów układanki oraz zapamiętywać, jakie elementy trzeba jeszcze odnaleźć, aby pasowały do obrazka.

 

4. Skutecznie rozwijają przede wszystkim zdolności wzrokowe oraz przestrzenne.

 

5. Układanie puzzli w grupie to także świetne ćwiczenie współpracy oraz planowania.

 

6. Układanie puzzli łączy wszystkich członków rodziny. Nie ma bowiem żadnego limitu wiekowego. Trzeba tylko dobrać stopień trudności układanki i liczbę elementów do wieku i zdolności poznawczych.