Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

29.04. 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 1odbyła się akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.
Akademię uświetniły swoją obecnością dyrektor szkoły -
p. Krystyna Krotkiewicz i wicedyrektor – p. Anna Mazur – Boryca. Uroczystość przygotowali uczniowie z kl.4,,a”,6,,a”,8,,c”pod kierunkiem p. Anny Włody. Szkolny chór pod przewodnictwem p. Dariusza Bochniaka stworzył piękną oprawę muzyczną. Dekorację wykonały p. Małgorzata Gałkowska i p. Agnieszka Dąbrowska. Apel urozmaiciły dwie prezentacje, które zostały wykonane przez p. Annę Włodę. Patriotyczne wiersze zaprezentowane przez uczniów przeniosły słuchaczy w „ Owe lata szczęśliwe, gdy …w ratuszowej sali zgodzonego z narodem króla fetowali…” Niezwykłym dopełnieniem akademii był taniec w wykonaniu uczennic z klasy III ,,a”, które przygotowała p. Maria Kołtun. W lekcji historii uczestniczyli uczniowie z klas I – VIII. Na zakończenie dyrektor szkoły - p. Krystyna Krotkiewicz przedstawiła harmonogram obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kraśniku, podziękowała za przygotowanie apelu i życzyła wszystkim zebranym miłego odpoczynku.