Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku połączyliśmy obchody tego święta ze Światowym Dniem Serca i przyłączyliśmy się do akcji „Czytamy z sercem”. Z tej okazji w dniach 29.09.- 05.10.2023r. odbyły się na lekcjach zajęcia czytelnicze, podczas których uczniowie mogli wysłuchać utworów literackich o sercu, m.in.”Bajkę o sercu”, „Dziewczynę o kruchym sercu”, „Moja krew ma moc”. Uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną. „Jak dbać o swoje serce. Porady dla dzieci i młodzieży w zakresie profilaktyki układu sercowo-naczyniowego”. W klasie 3 a odbyło się czytanie baśni H. Ch. Andersena ,,Dziewczynka z zapałkami". Dzieci rozmawiały o tym, co znaczy "mieć serce" i "być bez serca"i wykonały plakaty..Zajęcia stały się okazją do promocji zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom układu krążenia.

Dzień Głośnego Czytania stał się także pretekstem do rozpoczęcia akcji „Czytamy dzieciom”, która będzie trwała cały rok szkolny. Dzieci z grup przedszkolnych IV i VI miały okazję  poznania książeczek: „Tupcio Chrupcio. Kapryśna myszka” Elizy Piotrowskiej oraz „Kicia Kocia. Witaminowe przyjęcie” Anity Głowińskiej. 6 października dzieci z II grupy przedszkolnej posłuchały  opowieści Elizy Piotrowskiej „Tupcio Chrupcio. Nie umiem przegrywać” z serii „Wychowanie przez czytanie”. Dzieci uważnie wysłuchały tekstu, obejrzały ilustracje oraz odpowiadały na pytania dotyczące zachowania bohatera.

Teresa Skorupa, Iwona Marcinkowska-Sobótek