Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30.04. 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1odbyła się akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po              I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.
Uroczystość przygotowali uczniowie z kl.5,,a”,4,,a”,7,,a” i 4,,b”pod kierunkiem p. Anny Włody. Dekorację wykonała p. Agnieszka Dąbrowska.
Patriotyczne wiersze zaprezentowane przez uczniów przeniosły słuchaczy w „ Owe lata szczęśliwe, gdy …w ratuszowej sali zgodzonego z narodem króla fetowali…”
Niezwykłym dopełnieniem akademii był taniec w wykonaniu uczennic z klasy 5 ,,a”, które przygotowała p. Maria Kołtun. W lekcji historii uczestniczyli uczniowie z klas I – VIII.
Na zakończenie dyrektor szkoły - p. Krystyna Krotkiewicz przedstawiła harmonogram obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kraśniku, podziękowała za przygotowanie apelu i życzyła wszystkim zebranym miłego odpoczynku.