Scottie Go!

Uczniowie na zajęciach w bibliotece poznają podstawy programowania z grą edukacyjną Scottie Go! Jest to gra, która:

• doskonali umiejętności analitycznego i logicznego myślenia,
  • uczy rozwiązywania skomplikowanych problemów i pracy w grupie,
  • rozwija intuicję algorytmiczną,
  • uczy precyzyjnego prezentowania myśli i pomysłów,
  • doskonali umiejętność właściwego planowania i organizacji pracy.

Bohaterem gry jest sympatyczny kosmita Scottie, którego pojazd w wyniku awarii spada na ziemię. Należy pomóc Scottiemu zdobyć części zamienne do pojazdu kosmicznego, programując jego ruchy przy pomocy specjalnych klocków. Przed uczniami jest wiele godzin nauki i zabawy oraz szereg wymagających pomysłowości wyzwań i zadań, które musi wykonać Scottie aby naprawić swój pojazd i wrócić do domu.

Gra Scottie Go! składa się z aplikacji oraz kartonowych klocków. Zawiera 91 zadań o rosnącym poziomie trudności. Specjalnie zaprojektowane klocki służą do nauki programowania i kształcenia kompetencji matematycznych. Uczniowie układają z nich programy, które kosmita Scottie będzie wykonywał w aplikacji. Każdy program rozpoczyna się od klocka START i kończy klockiem KONIEC. Między nimi uczeń wstawia klocki z poleceniami, z których część wymaga dodania parametru, np. ilości kroków, które bohater musi pokonać. Klocki umożliwiają również wchodzenie w interakcje z dodatkowymi postaciami i obiektami. Dzięki pracy z grą uczniowie mogą opanować podstawowe pojęcia programistyczne takie jak: instrukcja prosta i złożona, parametr, pętla, instrukcja warunkowa, zmienne, funkcje.