Kuchcikowo- zielone koktajle

NIE JESTEM GŁODNY!

Czy często słyszysz, że twoje dziecko na hasło obiad reaguje odpowiedzią „nie jestem głodny”, ale gdy tylko na horyzoncie pojawia się deser nagle pojawia się wilczy głód? Czy jest jakiś sposób na to, aby nasze dzieci chętnie sięgały po świeże warzywa i owoce? Tak, jest. Moja propozycja to zdrowy deser dla dzieci w formie zielonego koktajlu. Pyszny, odżywczy, kolorowy, a w dodatku bardzo prosty i szybki do przygotowania.

Zielony koktajl może nie tylko stanowić świetne uzupełnienie posiłku dla dziecka, może go czasami nawet zastąpić. Dodatkowo taki mocno owocowy koktajl spowoduje, że dzieci będą miały mniejszą ochotę na niezdrowe przekąski, przez które coraz więcej dzieci ma nadwagę.

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Polska jest w czołówce krajów najbardziej otyłych dzieci…

Na początek stwórz koktajl głównie na bazie ulubionych owoców dziecka dodając 2-3 zielone liście (najbardziej neutralne w smaku zielone liście to moim zdaniem szpinak i  sałata).

Jakie owoce sprawdzą się w koktajlach?

Z całą pewnością owoce egzotyczne jak ananas, mango, banan . Mają intensywny smak i zapach, dzięki czemu sprawią, że zielone liście będą mniej wyczuwalne.

Owoce jagodowe to nie tylko fantastyczny smak ale również duża porcja witamin, błonnika i energii dla twojego dziecka. Poza tym są dostępne cały rok – świeże lub mrożone.

Winogrona (najlepiej bezpestkowe) to naturalne słodycze dla dzieci, są tak słodkie że mogą pełnić funkcję naturalnego słodzika w koktajlu. Możesz zamrozić kilka kulek i dodawać wówczas gdy chcesz zaserwować wersję schłodzoną koktajlu.

Jabłka i gruszki – najpopularniejsze i najbardziej dostępne owoce, które dzieci uwielbiają.

Zielony koktajl dla dzieci

2 garście szpinaku

1 pęczek natki pietruszki

4 – 5 gałązek mięty

około 400 – 500 ml wody

2 – 3 zielone banany

3 daktyle

jabłko ze skórką

Wszystkie składniki najpierw umyj.

Wrzuć do blendera i dolej wodę. Zmiksuj na gładki koktajl.

Ilość wody zależy od tego, czy chcesz mieć bardziej lub mniej gęsty zielony koktajl dla najmłodszych.

Jeszcze do niedawna do koktajli wykorzystywałam bardzo dojrzałe banany. Teraz staram się wybierać jednak te zielone okazy. Dziś wiem, że odżywczy błonnik, na który często powołują się osoby proponujące jedzenie bananów, podczs dojrzewania zamienia się w niezdrowy cukier.