Słowa mogą ranić równie mocno jak bicie


Przemoc fizyczna - ta jest namacalna, pozostawia wyraźne ślady - sińce, zadrapania, złamaną rękę. Przemoc emocjonalna nie zostawia ran na ciele, ale jest równie okrutna.

Agresja słowna to też przemoc!
Przemoc emocjonalna ukierunkowana jest na wyrządzanie szkody psychicznej. Wykorzystuje przewagę dorosłego nad dzieckiem, a jej celem jest intencjonalne naruszenie godności osobistej.


Może ona przybierać różne formy, ale do najczęstszych zalicza się:
• wyzywanie, wyśmiewanie, poniżanie,
• upokarzanie, zawstydzanie, warunkowanie miłości,
• zastraszanie
• nieprzewidywalność reakcji,
• destrukcyjna krytykę,
• nieszanowanie potrzeb.


Przemoc (zarówno fizyczna, jak i emocjonalna) jako środek wychowawczy jest niedopuszczalna. Niestety i badania, i obserwacje codziennych sytuacji dowodzą, że agresja słowna jest powszechnie stosowana w kontaktach rodziców z dziećmi.

Dlaczego rodzice stosują przemoc?
Bycie rodzicem to bardzo wymagająca praca. Ponadto każdy z nas dźwiga odpowiedzalność za pracę zarobkową, funkcjonowanie domu, kredyt… Bywamy wściekli i zmęczeni, nierzadko czujemy się bezsilni w konfrontacji z postawą naszych dzieci i przerażeni wizją ich przyszłości. Sfrustrowani – wybuchamy, zmęczeni – ignorujemy potrzeby albo stosujemy małe szantaże, bezradni – wyzywamy.
Niektórzy rodzice są przekonani, że agresja słowna jest skuteczną metodą wychowawczą, pomaga utrzymać dyscyplinę, i że dzięki niej dziecko rozumie, co wolno, a czego nie.

Inni nie potrafią inaczej, bo nie znają zasad zdrowej komunikacji i konstruktywnych sposobów wyrażania emocji. Jeszcze inni rodzice po prostu nie radzą sobie ze swoimi emocjami.


Dzieci reagują na przemoc emocjonalną ze strony rodzica na trzy sposoby:
1. Jeśli doświadczają złości, to rodzi się w nich potrzeba przeciwstawienia się rodzicowi
2. Jeśli złość nie znajduje ujścia (bo np. rodzic karze dziecko za złoszczenie się) sposobem na rozładowanie emocji stają się zachowania agresywne – w stosunku do innych lub samego siebie (autoagresja).
3.Jeszcze inne dzieci stają się “grzeczne”… z lęku przed utratą rodzicielskiej miłości
Jakie są konsekwencje przemocy emocjonalnej?
1.Dzieciom tym brakuje przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i wiary w siebie.
2. Nie potrafią szukać wsparcia, często czują się zagubione, osamotnione.
3. Często mają problemy w nauce, kłopoty z formułowaniem własnych sądów i nawiązywaniem relacji społecznych.
4. Cierpią na depresję, są wycofane bądź przeciwnie – hiperaktywne ze skłonnością do agresywnych zachowań.
5.Nierzadko same stosują przemoc w relacjach rówieśniczych.
6.Jako nastolatki mają skłonność do sięgania po alkohol czy środki odurzające, wchodzą w grupy przestępcze.


“Dziecko, które słyszy, że jest kretynem, powoli, niezauważalnie staje się tym kretynem. Nigdy nie pomyśli, że może być wspaniałe, jedyne, nadzwyczajne, że może być szczęściem, dumą i radością rodziców, że… jest w porządku.”
Pamiętajmy, że słowa nie wychowują( dobry przykład wychowuje), ale mogą zranić na całe życie. Warto zatrzymać się i pomyśleć, nim zranimy nasze dziecko słowem.