Wpływ palenia na młodzież

Uszkodzenie kości, zmiany w tkance mózgowej – co grozi nastoletnim palaczom?

Badania dowodzą, że wdychanie tytoniowego dymu przez młodzież może spowodować liczne i poważne konsekwencje, w tym także wiele mało znanych, jak na przykład uszkodzenie kości czy zmiany w tkance mózgowej.

Palenie w młodym wieku: ekspresowa droga do miażdżycy
Okazuje się na przykład, że już nastolatki mogą odczuć spowodowane paleniem zaburzenia w tętnicach. Po stosunkowo krótkim czasie aktywnego palenia, struktura naczyń wykazuje już oznaki zmian w porównaniu do naczyń niepalących nastolatków. Wyniki dostarczają dowodów na wczesny, negatywny wpływ aktywnego palenia na układ krwionośny.

Palenie w młodości – osteoporoza na starość
Badacze z University of Cincinnati dostrzegli szkody, jakie zachodzą u młodych palaczy w innym ważnym układzie – mianowicie w systemie kostnym. Trwająca trzy lata obserwacja ponad 260 zdrowych dziewcząt w wieku od 11 do 19 lat wskazała, że palenie wiąże się z wyraźnie słabszą mineralizacją kości. To bardzo niebezpieczne.
Krótko mówiąc, jeśli człowiek nie zbuduje w okresie młodości wystarczająco mocnych kości, np. z powodu palenia, niedożywienia czy innych powodów, to w starszym wieku będzie bardziej od innych zagrożony osteoporozą i jej fatalnymi następstwami.

Mózg i papierosy tworzą silne, lecz „nieciekawe” połączenie
Niebezpiecznym zmianom ulega również tkanka mózgowa. Naukowcy z University of California w Los Angeles, badając mózgi ponad 40 osób w wieku od 16 do 22 lat odkryli, że paleniu towarzyszy zmniejszenie części wyspy. To bogaty w receptory reagujące na nikotynę, kluczowy dla rozwoju nałogu rejon w mózgu.
Okazuje się, że osoby, które zaczynają palić wcześniej, mają większe trudności z rzuceniem nałogu. Badanie pokazało też, że im więcej ktoś palił, tym silniejszy odczuwał nikotynowy głód i tym większe miał zmiany w mózgu.

Palenie w młodym wieku, a zdrowie psychiczne
Naukowcy z Akademii Finlandii zauważyli, że wypalaniu co najmniej 10 papierosów dziennie towarzyszy większe zagrożenie psychozami. Szczególnie, jak się okazało, dotyczy to właśnie osób. które zaczęły palić przed trzynastym rokiem życia.

Papierosy – pułapka, przez którą cierpi kolejne pokolenie
Jak się okazuje, na paleniu papierosów przez młodzież tracą nie tylko sami palacze. I nie chodzi tylko o podtruwanie dymem innych osób znajdujących się w pobliżu. Naukowcy z University of Bristol donoszą, że mężczyźni, którzy zaczęli palić przed jedenastym rokiem życia mają potem synów z gorzej działającym metabolizmem. Statystycznie, synowie takich palaczy, mieli w wieku od 13 do 17 lat od 5 do 10 kg więcej tłuszczu w ciele niż ich rówieśnicy.

Każdy jest zagrożony dymem tytoniowym – uwaga na towarzystwo!

Jeżeli nastolatek przebywa w otoczeniu osób palących, a sam nie pali, jest narażony na wpływ dymu tytoniowego.
Zespół z University of Cincinnati stwierdził, że godzina ekspozycji na unoszący się w powietrzu papierosowy dym tygodniowo ma wyraźny wpływ na zdrowie nastolatków. Częściej pojawiają się u nich trudności w uprawianiu aktywności fizycznej, występuje świszczący oddech, a nocą suchy kaszel i częściej młodzież opuszcza zajęcia w szkole z powodu choroby.