Techniki podnoszenia swojej samooceny

Mocna i pozytywna samoocena, to oznaka zdrowego podejścia do samego siebie – w końcu każdy człowiek jest wartościowy i ma w sobie jakieś zalety. Oto techniki, dzięki którym nauczymy się zauważać pozytywne strony swojego działania.

Technika 1: Lista mocnych stron Technik, idealna na początek. Polega po prostu na stworzeniu listy swoich mocnych stron (z każdej dziedziny). Taką listę warto zachować i do niej wracać.

 

 

Technika 2: Cały słoik sukcesów Do tej techniki potrzebny będzie słoik lub inny pojemnik oraz karteczki i długopis. Za każdym razem, gdy odniesiesz sukces, zapisuj go na karteczce, złóż ją i wrzuć do słoika. Już sama obserwacja narastającej ilości karteczek w słoiku jest pomocna. Dodatkowo w momentach zwątpienia w siebie i myślenia „nic mi się nie udaje” można wylosować karteczki i je sobie czytać, aby udowodnić sobie, że jest inaczej.

 

 

Technika 3: Dziennik wdzięczności Chodzi o systematyczne zapisywanie pozytywnych wydarzeń i uczuć, po prostu wszystkiego, co wywołuje stan „wdzięczności”. Dzięki takim zapiskom (idealnie, jeśli będą codzienne) nauczysz się na bieżąco „wychwytywać” sukcesy w życiu codziennym, aby je zapamiętać i potem zapisać.

 

Technika 4: Przyjmij komplement od siebie Wystarczy stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie komplement. Uwaga! Może być mały i pozornie nieznaczący, ale ważne, żeby był szczery. Może odnosić się do Twoich cech (np.: „mam ładne włosy”, „jestem zabawny”) lub być pochwałą za osiągnięcia (np.: „dzisiaj zrobiłem dobry uczynek

 

Technika 5: Świętuj swoje sukcesy W tej technice chodzi o to, by nauczyć się celebrować swoje osiągnięcia, co przyczynia się do przykładania do nich większej wagi Nagradzaj się w ramach swoich możliwości – wystarczą drobne przyjemności

 

Technika 6: Popraw to, co Ci doskwiera Istotne jest wyznaczenie sobie realistycznego poziomu poprawy swoich realnych niedociągnięć. Technika 7: Uporządkuj swoje otoczenie Zauważ, czy w Twoim otoczeniu nie ma przypadkiem osób, które dyskredytują Twoje osiągnięcia i „ciągną Cię w dół”? Jeśli tak, postaraj się porozmawiać z tą osobą lub nawet ograniczyć z nią kontakty.