Efekt Halo na niebie

Efekt Halo

W sobotę, 23.05.2020roku jak co dzień postanowiłam wyjść na balkon, by sprawdzić pogodę. Gdy spojrzałam w górę na niebo ujrzałam coś pięknego!. Słońce było otoczone dookoła jakby ogromnym pierścieniem zakończonym delikatną , subtelną tęczą. Postanowiłam szybko wziąć aparat i zrobić kilka zdjęć po to, by móc Wam je pokazać.

Dzięki temu zjawisku wpadłam na pomysł, żebyście i Wy przebywając w domach, swoich ogródkach starali się obserwować różne, ciekawe zjawiska przyrodnicze- oczywiście nie tylko te, na niebie, ale i na Ziemi. Może coś ciekawego uda Wam się upamiętnić poprzez zdjęcie. Może podzielicie się nimi na naszej stronie internetowej?- Do dzieła kochani!

Teraz, przeczytajcie sobie, co takiego zobaczyłam na niebie...

Halo to piękne i dość częste zjawisko optyczno-meteorologiczne, które możemy zaobserwować czasem wokół Słońca bądź Księżyca. Większość halo pojawia się jako jasne, białe pierścienie światła, ale w niektórych przypadkach rozproszenie światła sprawia, że halo mają kolor tęczy (czerwony wewnątrz i fioletowy na zewnątrz). Halo powstaje, gdy światło słońca bądź księżyca załamuje się przez kryształki lodu znajdujące się w cienkich chmurach piętra wysokiego (chmurach pierzastych – cirrus lub cirrostratus) lub we mgle lodowej. Fakt występowania kryształków lodu o różnych kształtach jak również wielorakich możliwości ich ustawień i skorelowania w przestrzeni sprawia, że możemy oglądać wiele efektów halo.

Wielkość halo określa się na podstawie rozmiarów kątowych. W zależności od punktu obserwacji efekt halo tworzą różne, tego samego kształtu, kryształy w chmurze, oświetlone w ten sam sposób. Do zjawiska nie sposób się zbliżyć, bo jest ono specyficznym obrazem Księżyca lub Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi więc odpowiednio: ok. 400 000 km albo ok. 150 mln km. Natomiast zasięg widoczności halo określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło.