"Kreatywnie", czyli jesienne inspiracje z masy solnej

Ręka, to wyspecjalizowany narząd, odpowiedzialny za wiele funkcji. To skarbnica wiedzy i doświadczeń, przewodnik w procesie uczenia się umożliwiająca wszechstronny rozwój oraz nabywanie rozmaitych umiejętności. Jej doskonałość polega na tym, że służy nam do badania i poznawania świata. Ręką dotykamy, a poprzez dotyk odczuwamy – kontaktujemy się z bliskimi, wyrażamy nasze emocje. Zalet pracy z masą solną, jak się okazuje jest wiele.

Wystarczy zaobserwować jak nasze dzieci pracują z masą solną – nie trzeba wówczas czytać mądrych podręczników, aby wiedzieć – jaka jest wartość takiej pracy. Dzisiaj- 29. 09.2020r. najmłodsi uczniowie z klasy Ib tworzyli jesienne akcenty z masy solnej. Jak się okazało pomysłów było o wiele więcej niż samej masy...

CIEKAWOSTKA

A skąd właściwie, i kto wymyślił masę solną?

Jak się okazuje, już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie jako pierwsi sporządzali ciasto z mąki, soli i wody, najpierw do wykonywania przedmiotów o charakterze religijnym czy ludowym. Składali w ten sposób hołd swoim bóstwom. Od starożytnych zwyczaj ten przejęły kolejne pokolenia, które i w ten tradycyjny sposób wykorzystywali masę solną, ale i zupełnie w innym celu. Na ten przykład, kiedy w XIX wieku choinka stała się nieodłącznym elementem obchodów świąt Bożego Narodzenia, ubodzy ludzie ozdabiali ją zabawkami z masy solnej. Oczywiście najpierw były to zabawki z ciasta chlebowego, ale dla ochrony przed myszami i innymi szkodnikami dodawano do ciasta znacznie więcej ilości soli. W ten sposób powstała właśnie masa solna.