Jak pomagamy zwierzętom przetrwać zimę?

Skrzydlaci przyjaciele potrzebują wsparcia zimą. Wydawać by się mogło, że swoją pomocą możemy zaburzać naturalny porządek w naturze, jednak niektóre gatunki ptaków migrujących nie potrafią szukać pokarmu pod śniegiem i tu konieczna jest nasza pomoc, ale oczywiście z głową i rozsądkiem.

  1. Ptaków nie wolno dokarmiać przez cały rok, jedynie mroźną zimą. Nie należy zbyt wcześniej rozpocząć karmienia (zanim gatunki migrujące odlecą na zimowiska). Dokarmianie należy kończyć wraz z pierwszymi roztopami, wczesną wiosną.
  2. Uważaj czym karmisz ptactwo! Pieczywo i inne ludzkie pokarmy z solą i przyprawami bardzo szkodzą. Białe pieczywo dla łabędzi i kaczek może okazać się śmiercionośną pułapką (kwasica, choroba angielskiego skrzydła), tym ptakom można podawać ziarna zbóż, płatki i kasze.
  3. W karmniku powinny się znaleźć pokarmy naturalne takie jak: słonina (nie solona!), nasiona słonecznika, konopi, maku, otręby, pszenica, kukurydza, obierki z owoców, jarzębina, czy ususzony czarny bez. Należy zadbać aby pokarm był świeży, suchy i bez zanieczyszczeń. Pamiętaj aby regularnie i w miarę potrzeb uzupełniać ptasią stołówkę.
  4. Karmnik należy zawiesić w bezpiecznym miejscu (tak aby koty nie miały do niego dostępu) oraz zadbać o odpowiedni prześwit aby było widać co się w nim znajduje.
  5. Na drzewach można rozwiesić kule tłuszczowe zakupione w sklepie zoologicznym bądź wykonane samemu.
  6. Należy również zadbać o stały dostęp do czystej wody. Podczas silnych mrozów ptaki nie potrafią zaspokoić pragnienia śniegiem czy lodem. Może to być poidełko, najlepiej podgrzewane lub zwykła, płytka miseczka.
  7. Pamiętaj o zachowaniu czystości w karmniku. Ptaki pozostawiają odchody, którą mogą powodować psucie pokarmu. Karmnik to miejsce spotkań wielu gatunków ptaków co za tym idzie rozprzestrzenianie różnych chorób i pasożytów.

 Więcej informacji znajdziesz na: http://witrynawiejska.org.pl/zwierzeta/item/44977-jak-pomoc-zwierzetom-przetrwac-zime