Nowe zajęcia w świetlicy „Zaplątane”- zajęcia z rękodzieła Makrama

 Od  01.03.2021 roku postanowiliśmy zorganizować nowe zajęcia w świetlicy, które opierają się na sztuce rękodzielniczej.

Szkoła jest najbliższą dzieciom placówką oświatową, gdzie mogą realizować swoje artystyczne pasje, rozwijać zainteresowania sztukami plastycznymi oraz nawiązywać w czasie zajęć świetlicowych bliższe relacje z nauczycielem i rówieśnikami. Ważnym argumentem przemawiającym za sensem tej innowacji jest występowanie u dzieci naturalnej potrzeby tworzenia i aktywnego działania. Zajęia zawierają elementy arteterapii, wiążą się z pracą na naturalnym materiale. Zaznajomienie z niestosowanymi dotychczas materiałami pozwoli na swobodną ekspresję twórczą i rozwijanie motoryki małej uczniów. Zajęcia „Zaplątane” odbywać będą się w każdy wtorek, w  sali świetlicy. Dzisiaj postanowiliśmy dać przedsmak tego, co będziemy robić...

Słowo makrama oznacza taśmę, koronkę, sznurek, wiązany artystycznie. Znana od stuleci, modna w latach 70. XX wieku, znów osiąga szczyty popularności. Makrama. Tajemniczo brzmiąca nazwa to nic innego jak umiejętność wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Znawcy metody, z kilku metrów zwykłej linki bawełnianej wyczarowują różne  ozdoby na ścianę, abażury, wiszące kwietniki oraz wiele innych cudowności.

W makramie  wszystko opiera się na supłach. Powstające przedmioty są dziełem wyłącznie ludzkich rąk, które po opanowaniu kilkunastu różnych splotów wyczarowują piękne dekoracje.

 W trakcie zajęć uczniowie rozwijają zdolności manualne, nabywają umiejętności posługiwania się nimi i wyrabiają cierpliwość. Każde wykonane zadanie jest efektem sprawności manualnych w połączeniu z twórczą pracą myślową. Praca ze sznurkiem jest doskonałą szkołą cierpliwości, dokładności oraz systematyczności. Daje też efekty wychowawcze - sprzyja koleżeńskości, współpracy i współdziałaniu. Poza tym daje dużo satysfakcji i zadowolenia z wykonania przedmiotu. Uczy również oszczędności i umiejętnego gospodarowania resztkami materiału oraz planowania swojej pracy. Wpływa na rozbudzanie wyobraźni i pomysłowości, co nie pozostaje bez znaczenia w efekcie końcowych prac.