JAK WAŻNA DLA DZIECI JEST RELACJA POMIĘDZY TATĄ A MAMĄ

Dziecko jest owocem związku i jest w tym związku najważniejsze. W emocjach zapominamy jednak czasem, jak bardzo możemy na tego malucha oddziaływać.

Jakość waszego związku przekłada się na przyszłe szczęście osobiste waszego dziecka.

Ojciec, będący w silnej i dobrej relacji z matką swoich dzieci, będzie częściej angażował się w opiekę i spędzał z nimi więcej czasu. Dzięki temu jego potomstwo będzie się lepiej rozwijało psychicznie i emocjonalnie. Podobnie będzie z mamą. Jeśli kobieta czuje, że jest doceniana, jest szczęśliwa i bezpieczna w związku, czuje, że partner ją wspiera i bierze udział w wychowaniu dzieci, wówczas ma ona większe szanse na bycie lepszą matką. Dobry związek, przynosi dobre rezultaty..

Jeśli ojciec traktuje matkę z szacunkiem, w zdrowy i spokojny sposób odnosi się do konfliktów i nieporozumień, wówczas i jego syn w przyszłości będzie wiedział, w jaki sposób powinien traktować kobiety. Również w mniejszym stopniu będzie wykazywał skłonności do agresji. Zdrowa relacja w rodzinie wpływa również na dziewczynki. Mając kochających i zaangażowanych ojców, kiedy podrosną będą wybierały lepszych, traktujących je z szacunkiem partnerów.

Przykładowo wiele badań psychologicznych pokazuje, że dziewczynki z rodzin, gdzie ojciec pije i nie angażuje się w ich wychowanie, będą wybierały podobnego partnera w przyszłości. Dlaczego? Jednym z proponowanych wyjaśnień jest po prostu przyzwyczajone do takiego wzorca w domu. Pisząc krótko - nie będą potrafiły wejść w związek z innym typem osobowości, bo są przyzwyczajone do mężczyzny, który pije i którym często trzeba się opiekować. Dodatkowo ojcowie, którzy są agresywni będą mieli z większym prawdopodobieństwem dzieci, które są strachliwe, wycofane lub antyspołeczne.

Tato wzmocnij relację i więź z mamą!

Jednym ze sposobów na bycie dobrym ojcem jest po prostu właściwa relacja z matką swoich dzieci. Właściwa relacja to przede wszystkim traktowanie kobiety z szacunkiem, darzenie jej uczuciem i okazywanie zrozumienia., Dzieci mające dobrych i kochających ojców, którzy dbają o nie i o ich matkę, będą wykazywały podobne zachowania w przyszłości. Takie dzieci będą wchodziły w lepsze relacje z rówieśnikami, a potem partnerami życiowymi.

Jeśli jednak dziecko będzie świadkiem przemocy domowej, złego traktowania matki przez ojca lub innych negatywnych zachowań, wówczas znajduje się nie tylko w niebezpieczeństwie popełnienia tych samych błędów w dorosłym życiu, ale może również zapaść na choroby immunologiczne, będzie w większym stopniu podatne na depresję i zachowania agresywne.

Ja wzmocnić relację mama-tata?

1. Tato i mama powinni przede wszystkim w pozytywny sposób odnosić się do siebie nawzajem i okazywać sobie uczucia. To ważne, bo to co maluchy wyniosą z domu, prawdopodobnie posadzą w swoim przyszłym związku.

2. Tato i mama powinni umieć radzić sobie z konfliktem w związku w sposób konstruktywny. Ogólnie pary, które potrafią przepracować nieporozumienia, pójść na kompromis i wybaczyć sobie nawzajem, są bardziej szczęśliwe i mają szczęśliwsze dzieci, które nie są konfliktowe.

3. Tato powinien też unikać krytycyzmu wobec partnerki, (np. "ale ty głupia jesteś.."),. To samo oczywiście dotyczy zachowania mamy wobec taty.

4. Tato nie powinien być też ścianą, o którą można rzucać grochem. Czyli po prostu powinien być obecny, a nie emocjonalnie odległy.

Dla dobra związku i dzieci rodzice powinni nauczyć się rozmawiać ze sobą i w konstruktywny sposób podchodzić do konfliktu