Nomofobia: całkowite uzależnienie od telefonu

Nomofobia… czy słyszałeś o uzależnieniu od swojego telefonu?

 Czy stajesz się nerwowy, gdy kończy się bateria w telefonie?

Nosisz ze sobą ładowarkę albo powerbank na wypadek, gdyby padła Ci bateria?

 Jeśli odpowiedziałeś pozytywnie na te pytania, to oznacza że możesz cierpieć z powodu

Nomophobii. Nie można zaprzeczyć że, technologie uczyniły nasze życie o wiele łatwiejszym. Jednakże, używanie ich w niewłaściwy sposób może zmienić coś, co było pozytywnym odkryciem w duży problem.

Nomofobia –skąd mam wiedzieć, czy jestem uzależniony?

 Zachowania, które mogą świadczyć o tym, że uzależniłeś się od telefonu:

 • Odruchowo sprawdzasz ciągle, czy ktoś napisał.

• Kiedy bateria w Twoim telefonie się wyczerpie lub nie masz połączenia z Internetem, wpadasz w panikę, ponieważ czujesz się odizolowany od świata.

• Jesteś pierwszą osobą, która zamieszcza posty o tym, co myślisz, robisz i jakie masz plany.

 • Jesteś również świadom ilości polubień Twoich postów. Sprawia to, że jeszcze chętniej i częściej je umieszczasz.

• Czasami wydaje Ci się że usłyszałeś dźwięk przychodzącej wiadomości, ale gdy sprawdzasz telefon okazuje się że nie masz żadnych wiadomości.

• Gdy jesteś z przyjaciółmi, zawsze masz telefon w ręku.

Czasami nie jesteś w stanie brać udziału w rozmowie, gdyż już prowadzisz inną przez telefon. Powodem tego, że cierpisz na nomofobię jest fakt, iż czujesz potrzebę uczestniczenia w połączeniu, jakie daje Ci technologia. Nie ma znaczenia, czy Twoi bliscy są na drugim końcu świata. Dzięki jednej szybkiej wiadomości, telefonowi lub video chatowi możesz się z nimi skontaktować bez żadnych barier! Jednakże, pomimo bycia bardziej połączonym czujemy się również bardziej odizolowani.

W dzisiejszych czasach nie trzeba wychodzić z domu, by znaleźć partnera czy nawet by zrobić zakupy. Jeśli na dodatek pracujesz z domu nawet nie musisz się martwić wychodzeniem z domu.

Jednakże czy życie przeżywane przez technologię można nazwać prawdziwym życiem? Czy telefon można zastąpić rozmowę twarzą w twarz?

Nomofobia sprawia, że żyjemy życiem, które nie jest prawdziwe

• Ten kolega który nigdy nic nie robi ze swoim życiem, lecz umieszcza cytaty pełne pozytywnej energii, może cierpieć na ciężką depresję. To, co widzimy w mediach społecznościowych jest tym, co ludzie chcą, żebyśmy zobaczyli. Kiedy osoba cierpi na nomofobię, zawsze będzie porównywać swoje życie z życiem innych. Ta osoba będzie się czuła źle, ponieważ inni zwiedzają świat, mają dobrą prace i wiodą ciekawe życie, a ona siedzi na kanapie i przegląda media społecznościowe. To, co tam oglądają może być całkowicie prawdziwe, ale istnieje też szansa że zdjęcia są zrobione w Photoshopie, ściągnięte z Internetu lub zrobione wiele lat wcześniej. Ktoś, kto choruje na nomofobię bardzo cierpi. Jeśli nie przezwyciężymy swojego uzależnienia od telefonu, mogą pojawić się silne ataki lękowe oraz stres, a to wszystko może doprowadzić do depresji. Powinniśmy przestać polegać na naszych telefonach. Nie możemy w pełni doświadczyć życia poprzez urządzenie elektroniczne!

Jak sobie radzić?  Zalecany jest cyfrowy detoks - rezygnacja, najpierw w ograniczonej formie, z dostępu do telefonu i poświęcenie tego czasu np. na aktywność fizyczną albo skorzystanie z metod relaksacji, np. treningu autogennego Schultza czy jogi, medytacji, poczytanie książki. Zadbaj o siebie! 

Pliki do pobrania