Sposoby na chandrę – nie daj się jesieni

Ruch na świeżym powietrzu to antidotum na jesienną ospałość.

 

Jesienna chandra, osłabienie, życiowy marazm, bierność, apatia. Któż z nas jej nie doświadcza, szczególnie teraz? Jak jej przeciwdziałać? Co zrobić, aby nasze samopoczucie nie przypominało mglistej, deszczowej aury?

Dostosuj dietę

W okresie jesienno-zimowym szczególnie powinniśmy zadbać o jedzenie produktów bogatych w żelazo, cynk, miedź, magnez, fosfor i potas. Ich bogatym źródłem są rośliny strączkowe takie jak: soczewica, ciecierzyca, fasola czy bób. Dodatkowo, posiadają one wysoką ilość białka, które sprawia, że dłużej jesteśmy syci, tym samym nie kusi nas, aby podjadać między posiłkami. Pamiętajmy, że sporo cennych składników mineralnych znajduje się również w ziarnach i nasionach – pestki dyni, słonecznik, siemię lniane, sezam, sprawdzą się rewelacyjnie zarówno jako dodatek do porannej owsianki jak i obiadowej kaszy. Alternatywą dla słodyczy niech będą bakalie – morele, śliwki, daktyle, żurawina, a także owoce, np. banany. Nie zapominajmy o orzechach – prawdziwej kopalni mikro- i makroelementów. Warto zwrócić uwagę na migdały, pistacje oraz orzechy nerkowca, włoskie, brazylijskie, laskowe.

 

Ruszaj się na świeżym powietrzu

Gro z nas rezygnuje jesienią z wszelkiej formy aktywności fizycznej, zastępując spacer czy poranny jogging kanapą i telewizorem. Tymczasem wysiłek związany z ruchem i uprawianiem sportu dotlenia mózg i stymuluje go do produkcji „hormonów szczęścia”. Już 30 minut aktywności doda nam sił witalnych i energii do działania. Uprawiany regularnie sport odwdzięcza się z nawiązką. Organizm uodparnia się na infekcje, a ociężałość i ospałość ustępują miejsca witalności. Dodatkowym bonusem jest poprawa sylwetki.

 

Regeneruj się

Osłabienie, spadek odporności, a także ospałość, której często doświadczamy w tym czasie, spowodowane są zaniedbaniem naszej potrzeby wypoczynku. Podstawą dobrego wypoczynku jest umiejętne wygospodarowanie czasu tylko dla siebie, w którym robimy coś, co wewnętrznie nas odświeża. Ważnym elementem efektywnego wypoczynku jest zadbanie o odpowiednią ilość i jakość snu. Istotnie wpływa ona na nasze samopoczucie i funkcjonowanie następnego dnia. Pamiętajmy o stworzenie odpowiednich warunków do snu:

· sypialnia ma służyć tylko jako miejsce relaksu

· optymalna temperatura to 19-21 st. C

· przed snem należy koniecznie wywietrzyć pokój

· półmrok ułatwia zasypianie

· przed snem warto zrobić sobie ciepłą kąpiel, która uspokoi ciało i wyciszy umysł

· używanie wieczorem telefonu, komputera czy tabletu uaktywnia gałkę oczną, która stymuluje mózg do niepotrzebnej pracy

· co najmniej raz w miesiącu warto wymieniać pościel.