Fajna Ferajna

„To wydarzyło się naprawdę. Wszyscy bohaterowie Fajnej Ferajny przeżyli Powstanie Warszawskie jako dzieci. Opowiadania zostały napisane na podstawie ich relacji zachowanych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmów, listów, które mi podarowali, i innych materiałów.”

Monika Kowaleczko-Szumowska

Wzruszające, barwne i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach. Halinka ratowała psy i koty. Kazimierz przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. Hipek pełnił służbę w warszawskich kanałach. Mirek uciekł z domu, by walczyć na pierwszej linii. Żydowscy bracia Zalman i Perec przyłączyli się do powstańców po upadku getta i tułaczce po ulicach Warszawy. Dziewięcioletni Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK i służył na Mokotowie. Basia ukrywała się w nieludzkich warunkach w warszawskich piwnicach. A łączniczka Jaga, już niemal dorosła, podnosiła wszystkich na duchu w najtrudniejszych chwilach.

Historie są wzruszające, ale napisane językiem odpowiednim dla młodszych czytelników. Wszystkie trudniejsze słowa są wyjaśnione. Książka jest bardzo ładnie i subtelnie zilustrowana, w środku mamy także prywatne zdjęcia powstańców.

“Fajna Ferajna” to wspaniała lekcja historii dla dzieci i młodzieży. Szansa, aby poczuć i zrozumieć emocje, które towarzyszyły ich rówieśnikom w 1944 roku. Książka w przystępny i mądry sposób zaznajamia dzieci z historią Polski i Powstaniem Warszawskim.

Polecam

T.S.